• 1 MARCA - NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

          • 1 MARCA - NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

            Tego dnia w 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Zostali straceni strzałami w tył głowy.

            Ofiarami zostali: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka.

            Następnego dnia, 2 marca 1951 roku, około godziny 8:00 rano, zwłoki pomordowanych umieszczono w trumnach i wywieziono z terenu więzienia. Niestety, do dziś miejsce ich pochówku jest nieznane.

            Żołnierzami Wyklętymi nazwano uczestników polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej władzy komunistycznej.

            Pamiętamy!

            Fot. Żołnierze 5 Wileńskiej Brygady AK. Od lewej: ppor. Henryk Wieliczko „Lufa”, por. Marian Pluciński „Mścisław”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, wachm. Jerzy Lejkowski „Szpagat”, por. Zdzisław Badocha „Żelazny”.

            #BohaterON #włączhistorię #BohaterONprzypomina #ŻołnierzeWyklęci

          • Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

          • Od 1 marca 2024 roku rozpoczyna się rekrutacja do oddziału przedszkolnego oraz klasy pierwszej szkoły podstawowej.

            Do rekrutacji do szkoły podstawowej przystąpią dzieci siedmioletnie. Do klasy pierwszej mogą zostać zapisane dzieci sześcioletnie (urodzone w roczniku 2018), które w roku szkolnym 2023/2024 realizowały wychowanie przedszkolne lub posiadają opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

            Dziecko jest objęte obowiązkiem szkolnym od siódmego roku życia.

            Do oddziału przedszkolnego przyjmowane są dzieci od 3 roku życia.

            Dokumenty związane z rekrutacją dostępne są na stronie szkoły w zakładce dokumenty szkolne-rekrutacja 2024, bądź w sekretariacie szkoły.

            https://spstaswiny.edupage.org/a/dokumenty-szkolne

          • ŚWIATOWY DZIEŃ DINOZAURA W KLASIE 3

          • Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają fascynować ludzi. Święto tych prehistorycznych stworzeń obchodzone jest 26 lutego w ramach Światowego Dnia Dinozaura. Z tej okazji uczniowie klasy 3 obejrzeli film edukacyjny "Jak wyginęły dinozaury", następnie stworzyły dinozaury, według własnego pomysłu i nadały im imiona. Można powiedzieć, że dzięki technologii 4D mieli je nawet na wyciągnięcie dłoni

          • SkriKit

          • Uczniowie klasy 5 w ramach Laboratorium Przyszłości, rozwijali umiejętności manualne oraz myślenie i wyobraźnię przestrzenną. Konstruowali zwierzęta według własnego pomysłu. Rozwijali zdolność koncentracji, organizacji miejsca pracy, planowania i wykorzystania różnego rodzaju połączeń w praktyce.

          • Kosmos☀️☄️👨‍🚀👩‍🚀🚀🛰️

          • Kosmos to temat przewodni w tym tygodniu w oddziale przedszkolnym. Oglądając film edukacyjny dzieci dowiedziały się co to jest kosmos, gwiazdy, planety, galaktyka, grawitacja.Poznały również piosenkę ,, Nasze słońce". Kolejnym zadaniem było wspólne tworzenie plakatu.Ćwiczyliśmy umiejętność współpracy, planowania oraz dbania o porządek.Sześciolatki zaprezentowały umiejętność pisania swoich imion. Na koniec zajęć ćwiczyliśmy pamięć wzrokową, korzystając z tablicy multimedialnej. To był bardzo udany dzień

          • Ojczysty- znam, lubię, szanuję!

          • Dnia 21 lutego 2024 roku w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.Na lekcjach języka polskiego uczniowie klas 5-7 toczyli ortograficzne potyczki.Łamańce językowe był wspaniałą gimnastyką buzi.Niektórym sprawiały sprawiały wiele trudności.Obejrzeliśmy filmik ,, Błyskawiczne dzieje polszczyzny". Bawiliśmy się wspaniale i obiecaliśmy sobie, że będziemy powtarzać lekcje, które doskonalą naszą poprawność językową.

            Uświadomiliśmy sobie jak piękny ale i trudny jest nasz język polski.

            M. Łydzińska

          • #RozmawiajReaguj

          • Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 przygotowała kampanię społeczną pt.: "#Rozmawiaj#Reaguj". Celem akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem wykorzystania seksualnego małoletnich. Z Pierwszego Raportu PKDP wynika, że ofiarami przemocy seksualnej w Polsce w ubiegłych latach najczęściej były dzieci w wieku 13-15 (49%) i 7-12 (41%) lat. W okresie popełnienia czynu 76% skrzywdzonych dzieci przebywało w swoim domu, pod opieką rodziców. Niestety w 54% przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważył nic niepokojącego. Najczęściej samo dziecko ujawnia informację, borykając się często z brakiem zaufania dorosłych, pretensjami, negatywną oceną swojego zachowania. A przecież czyn zabroniony popełnił dorosły. On jest winny i odpowiedzialny za to co się stało, za każdy akt skrzywdzenia dziecka. To nigdy nie jest wina dziecka.

            Państwowej Komisji zależy na tym, aby ten przekaz zapisał się w społecznej świadomości. Zdaniem jej członków, należy w większym stopniu zwrócić uwagę na dziecko, płynące od niego sygnały i nie lekceważenie tego co jest przez nie zgłaszane. Celem jest jak najszybsza pomoc tym, które zostały skrzywdzone.

            Odczytując zamieszczony na plakacie kod QR, można przenieść się na stronę kampanii, gdzie są umieszczone wskazówki, które mogą pomóc opiekunowi małoletniego poradzić sobie z sytuacją podejrzenia wykorzystania lub faktu wykorzystania seksualnego dziecka, tak aby mógł dać małoletniemu odpowiednie wsparcie. Jedno ze wskazań kampanii to: „Gdy zauważysz, że dziecko jest, m.in.: przygnębione i zlęknione, izoluje się, ma problemy w szkole i niską samoocenę, to: rozmawiaj, słuchaj, uwierz i reaguj. #RozmawiajReaguj”.

            Materiały i informacje: Nie wybaczysz sobie – PKDP

          • 1,5%

          • Szanowni Państwo!

            Prosimy o wsparcie naszej szkoły, 1,5% podatku ma duże znaczenie dla nas.

            KRS 0000270261

            Cel szcegółowy SP STAŚWINY 8545

            Dziękujemy za ubiegły rok❤️

          • „Jedno jest tylko w życiu szczęście kochać i być kochanym”(George Sand).

          • 14 lutego podczas apelu wszyscy uczniowie oczekiwali na rozdanie listów. Uśmiechy na twarzach świadczyły o tym, że otrzymane walentynki sprawiły wiele przyjemności .

            W tym dniu zostały rozstrzygnięte konkursy „Zakochane pary” zwyciężyły dziewczynki z klasy VII oraz ,,Miś dla przyjaciela" gdzie bezapelacyjnie otrzymała nagrodę Maja z klasy V.

            Zadbajmy o to , aby Święto Walentynkowe trwało u nas cały rok. Miła i życzliwa atmosfera wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie

            Samorząd Uczniowski