Uczniowie klasy VI uczestniczyli w warsztatach na temat zdrowego odżywiania pod hasłem "Niezawodna recepta na zdrowie i urodę - warzywa i owoce". Pracując w grupach stworzyli plakaty obrazujące prawidłową dietę bogatą w witaminy, składniki mineralne i błonnik. Podczas prezentacji swojej pracy szóstoklasiści stwierdzili, że podstawą naszego żywienia powinny być owoce i warzywa, chude mięsa i ryby. Natomiast szerokim łukiem powinniśmy omijać żywność przetworzoną, fast-foody, napoje gazowane i słodycze.Właściwie skomponowany jadłospis,wpłynie na naszą sylwetkę i cerę.
Izabela Puka
"Niezawodna recepta na zdrowie i urodę - warzywa i owoce" - projekt w klasie VI
Powiatowe Zawody Łyżwiarskie Szkół Podstawowych
Uczennice Kinga Sokołowska i Weronika Pilimon reprezentowały naszą szkołę w Powiatowych Zawodach Łyżwiarskich Szkół Podstawowych ,,Rozkwita wiosna i nasze sportowe pasje"w Giżycku. Życzymy dziewczynom dalszych sukcesów :-) oraz zachęcamy innych uczniów naszej szkoły do naśladowania nowej pasji ich koleżanek.
Warsztaty ,,Podaj dalej drugie życie odpadów"
Obchody Dnia Ziemi to nie tylko akademia ale również warsztaty podczas których uczniowie wykorzystali odpady, które mogą i powinny być segregowane oraz przeznaczane do powtórnego użycia, np. papier: papier toaletowy, gazetowy, tektura falista;metal, puszki, plastik: tworzywa sztuczne itp.Po krótkiej teorii rozpoczęły się zajęcia praktyczne.Nasi uczniowie mieli za zadanie ułożyć krajobraz ze zużytych nakrętek po napojach.Powstały przepiekne dzieła a przy tym ile było radości i rozwijania swoich zdolności twórczych.Drugim zadaniem ,które wykonały dzieci były odpadowe stworki-potworki.Tu również młodzież wykazała się pomysłowością i wspaniałą współpracą zespołu klasowego.Nasi młodsi koledzy i koleżanki z klasy III również nie próżnowali. Wykonali przesympatyczne maskotki ze starych niepotrzebnych ubrań .Warsztaty pozwoliły dzieciom utrwalić zdobytą dotychczas wiedzę o odpadach a praca w grupach pobudziła twórcze myślenie i wyobraźnię.
Izabela Puka Emilia Pływacz Agnieszka Zawadzka
Dzień Ziemi pod hasłem ,,Śmieci to nie zabawa ale poważna sprawa"
W tym roku uczciliśmy obchody Dnia Ziemi zwracając szczególną uwagę na to co się dzieje ze śmieciami ,które trafią do kosza a w najgorszej sytuacji zaśmiecą najbliższe otoczenie.Uczniowie klasy IV i V zaprezentowali przestawienie pt.,,Śmieci to nie zabawa ale poważna sprawa".Ukazując różnorodne postawy ludzi wobec środowiska przekazali widzom konkretne informacje propagujące pożądany sposób postępowania z opadami.Podsumowaniem przedstawienia był taniec z miotłami zachęcający wszystkich do dbania o nasze otoczenie.Rola recyklingu oraz wykształcenie umiejętności prawidłowej segregacji odpadów pełni bardzo ważną rolę w ochronie zasobów przyrody.
Izabela Puka
"Jesteśmy przyjaciółmi Ziemi"-Oddział Przedszkolny
Dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały swe umiejętności aktorskie podczas przedstawienia "Spotkanie w lesie". Głównym celem było kształtowanie świadomości ekologicznej- jak postępować aby chronić środowisko naturalne. Mali aktorzy wykazali , że rozumieją znaczenie ochrony przyrody; znają niebezpieczeństwa grożące środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka; wiedzą, ze wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko naturalne oraz znają ekologiczny sposób wyrzucania śmieci (segregację odpadów).
Grażyna Karandziej
,,Zmartwychwstał Pan! "
To hasło tegorocznej inscenizacji wielkanocnej, która odbyła się w naszej szkole dnia 12 kwietnia o godz. 12:30. Przedstawienie wielkanocne było doskonałym wprowadzeniem uczniów, rodziców , nauczycieli i obecnych gości w atmosferę wydarzeń związanych ze Zmartwychwstaniem Pańskim. Nie zabrakło też nawiązania do świątecznych obyczajów i ich magicznej mocy. ,,Niech Zmartwychwstały Chrystus napełni wasze serca miłością i pokojem'' tymi słowami dzieci składały świąteczne życzenia.
Anna Kamińska
Życzenia Wielkanocne
Wielkanoc to Święto radości, wiosennego nastroju, pozytywnych zmian w przyrodzie i w życiu. Ten Czas ma wyjątkowe znaczenie dodaje sił do dalszych działań, inspiruje do podejmowania postanowień i tworzenia planów. Życzę nauczycielom,pracownikom, uczniom i rodzicom, aby te święta przyniosły prawdziwą harmonię, dobre zdrowie oraz wiarę w serdeczność drugiego człowieka.
Lidia Popczyńska
Dyrektor SP Staświny
Test szóstoklasisty
W czwartek, 6 kwietnia 2017 r., o godzinie 9.00 uczniowie klasy szóstej rozpoczęli rozwiązywanie dwuetapowego testu szóstoklasisty. Arkusze wydawnictwa OPERON składały się z dwóch części: I - j. polski i matematyka, II - j. angielski. Był to bardzo ważny test tak dla uczniów, jak i dla nauczycieli naszej szkoły, ponieważ jego wyniki mogą dać wskazówki do pracy w klasie VII i VIII. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze sposobem kodowania prac oraz przenoszenia odpowiedzi na karty odpowiedzi. Mogli też sprawdzić stan swojej wiedzy na tym etapie swojej edukacji. Czekamy teraz na wyniki, mając świadomość, że to pierwszy, ale nie ostatni tego typu próbny egzamin dla uczniów obecnej klasy VI, którzy jako pierwsi za dwa lata przystąpią do egzaminu kończącego nową, zreformowaną, ośmioletnią szkołę podstawową.
dyr. L. Popczyńska
Niecodzienne lekcje angielskiego
Od pewnego czasu lekcje języka angielskiego w klasie V wygladają inaczej. Uczniowie w oparciu o ciekawą grę planszową oraz wiadomości wyszukiwane na bieżąco w internecie poznają zakątki Londynu. Google maps prowadzi ich po ulicach tego pięknego miasta, a wikipedia dostarcza na bieżąco informacji o miejscach, o które warto odwiedzić w tym jednym z największych miast świata. Uczniowie zwiedzili już wirtualnie takie miejsca jak London Eye, Muzeum Figur Woskowych, a nawet wpuszczono ich do Harrodsa, luksusowego domu towarowego, gdzie obowiązuje dress code
. Kto wie, może kiedyś pojedziemy do Londynu na wycieczkę?
L. Popczyńska
Wizyta w Bibliotece Miejskiej w Giżycku
Wiosną rozpoczęliśmy cykl spotkań w Bibliotece Miejskiej w Giżycku. Dzieci zapoznały się z rozmieszczeniem książek i procesem wypożyczania, poznały wszystkie działy, jakie znajdują się w bibliotece. Porozmawialiśmy o zasadach zapisu do biblioteki i o tym, jak należy szanować książki, by służyły wielu czytelnikom. Pani bibliotekarka zapoznała młodych czytelników z katalogiem bibliotecznym. Pod koniec zajęć był też czas na samodzielne poznawanie księgozbioru. Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem ilości książek, jakie znajdują się w bibliotece i wyszły stamtąd z przekananiem, że będą systematycznie odwiedzały to miejsce.
E. Pływacz
I. Puka
Wielkanocne ozdoby
Święta są okresem, kiedy dekorujemy nasze domy. Wielkanoc związana z wiosną ma własne tradycje i zwyczaje. Aby nie zostały one zapomniane, należy uczyć dzieci wykonywania użytkowych prac. W klasie drugiej uczniowie poznali masę solną i sposób wykonania baranka na wielkanocny stół. Bibuła zaś stanowiła materiał do pracy nad palmami wielkanocnymi, kwiatami oraz ozdobnym wazonikiem. Wydmuszki z jajek, stylizowane na koguciki zawisły na gałązkach brzozowych(wcześniej wstawionych do wody, aby wypuściły listki). Balony napełnione powietrzem były bazą do wykonania gigantycznych pisanek z papieru i kleju z mąki. Zachęcamy wszystkich do wykonania własnoręcznych ozdób wielkanocnych, przy których można się zrelaksować i wspólnie spędzić czas.
Zajęcia przeprowadziły: Anna Kamińska i Bożena Baranowska
Laboratorium doświadczeń
Dlaczego należy myć zęby? Takie pytanie usłyszeli uczniowie klasy drugiej. Odpowiedź wydaje się prosta, ale czy dla wszystkich taka oczywista? Postanowiliśmy przeprowadzić doświadczenie. Przygotowaliśmy: szklanki, jajka, ocet, colę i pastę do zębów. Uczniowie napełnili szklanki octem i colą, a następnie włożyli jajka kurze bez paty do zębów i pokryte pastą. Obserwowano przez tydzień zmiany zachodzące w skorupce jajka, zbudowanej podobnie jak nasze zęby z wapnia. Nikogo nie trzeba już przekonywać o potrzebie mycia zębów i ograniczeniu spożycia coli. Spodobały się uczniom takie doświadczenia, więc eksperymenty zagościły na kolejnych zajęciach. Obserwacji poddano magnetyczne zjawiska biegunowości i przyciągania, siły grawitacji. Przeniesiono także zajęcia w czasie i wykonano powielanie rysunków za pomocą kalki ołówkowej i technicznej. Dziś już mało kto pamięta takie sposoby „kserowania”. Wiosenna aura za oknem zainspirowała do zabawy w ogrodnika. Posiano na talerzach rzeżuchę i w szklankach zamieszkały cebule. Obserwowano powolny wzrost i kiełkowanie roślin. Po osiągnięciu odpowiedniej wielkości zostały wykorzystane do wiosennych kanapek.
Zajęcia przeprowadziła Bożena Baranowska
Ptaki- posłańcy wiosny
21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. W klasie drugiej i trzeciej pierwszy dzień wiosny zapoczątkował wiosenne zainteresowanie ptakami. Uczniowie zapoznali się z ilustracjami ptaków, ich wielkością, kolorem piór, nazwami. Dokonali pokolorowania obrazków poszczególnych gatunków według wskazówek. Zagadki przyrodniczo-ornitologiczne były potężnym wyzwaniem, z którym poradzili sobie znakomicie. Tytuł młodego ornitologa zdobyła Zosia Jaworska, Konrad Trzeciak, Maciek Bieniek i Mikołaj Ośka. Otrzymali w nagrodę drewniane składanki przyrodnicze. Wspólne zajęcia zakończyła recytacja wierszy przyrodniczych i ognisko. Drugaki kontynuowały zajęcia ornitologiczne w układaniu puzzli na czas i grze doskonalącej pamięć i nazwy gatunkowe popularnych ptaków. Za kilka dni wyruszą z lornetkami na obserwację skrzydlatych zwiastunów, w najbardziej pracowitej dla ptaków porze roku.
1 kwietnia odbyła się w ZUOK w Spytkowie inauguracja konkursu fotograficznego pt.”W powietrzu, lądzie i na wodzie- ptaki …”. Wyróżnienie otrzymał Simone Perchinenna z klasy drugiej i Milena Franke z klasy trzeciej. Gratulacje!
Zajęcia przygotowały:
Bożena Baranowska i Agnieszka Zawadzka
Dzień Baśni Andersena
Wszyscy znają baśnie Andersena. Pamiętamy Dziewczynkę z zapałkami, brzydkie kaczątko, okrutną Królową Śniegu. Bez tych wzruszających opowieści bylibyśmy ubożsi o wiele doznań. Hans Christian Andersen urodził się 2 kwietnia i ten dzień stał się Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci. Klasa druga i trzecia postanowiły uczcić ten dzień wspólnymi zajęciami-zmaganiami. Przyniesiono ulubione i ciekawe książki. Przygotowano wystawę dzieł Andersena oraz ciekawych książek, które rozkładały się w zamki, statek piratów, gospodarstwo domowe lub postacie z bajek. Krótka pogadanka przypomniała postać pisarza i jego dzieła. Drugą częścią zajęć były zmagania uczniów z wiedzy o baśniach. Należało po przeczytanym przez panią Agnieszkę Zawadzką fragmencie , rekwizycie, nazwie przedmiotu rozpoznać baśń. Znajomość przez dzieci twórczości pana Andersena zaskoczyła wychowawczynie, Trzeba było sięgnąć po utwory mniej znane, aby wyłonić mistrza baśni. Doskonałą znajomością dzieł H. Ch. Andersena zaprezentował się Konrad Trzeciak, zdobywając tytuł Mistrza Baśni . Wicemistrzem została Milena Franke z klasy trzeciej. Książki dla dzieci kryją w sobie ogromne pokłady wiedzy o ludzkich uczuciach, zachowaniach i ważnych w życiu wartościach. Pamiętajmy o cichych przyjaciołach stojących na naszych półkach w domu lub w bibliotece. Spotykajmy się z nimi, gdy mamy wolny czas.
Zajęcia przygotowały i przeprowadziły:
Bożena Baranowska i Agnieszka Zawadzka
Zajęcia kulinarne- ciekawe i smaczne
Zajęcia teoretyczne i pogadanki są trochę nudne, nawet wtedy, gdy temat dotyczy jedzenia. Zmienia się to, kiedy w ruch idą noże i wałki. Samodzielnie przygotowany posiłek lub deser smakuje najpyszniej. Wiedzą o tym doskonali kucharze z klasy drugiej. W tym roku samodzielnie piekli na święta pierniczki. Na tłusty czwartek razem z klasą trzecią przygotowali serowe oponki.Wiosna zagościła za oknem a w klasie wiosenne kanapki pełne witamin i ożywczych produktów. Uśmiechały się z talerzy oczkami z ogórka i rzodkiewki. Drugie śniadanie w postaci ciepłego gofra z pyszną nutellą śliwkową(specyfik pani Eweliny), domowym dżemem i bitą śmietaną. Pyszne były również cieplutkie tosty oraz śniadanie z kanapek z twarożkiem i rzeżuchą i szczypiorkiem wyhodowanymi na szkolnym parapecie.Wspólne przygotowanie posiłku i jego konsumpcja zacieśnia wzajemne relacje w grupie i czy wielu właściwych zachowań.
Przeprowadziła: Bożena Baranowska
I KONKURS RECYTATORSKI - ELIMINACJE GMINNE
Dnia 30 marca 2017r. o godz.9.00 w Ośrodku Kultury w Miłkach odbył się pierwszy etap konkursu recytatorskiego dla uczniów gminy Miłki. W konkursie prezentowały się dzieci z ZPO Miłki, SP Rydzewo i SP Staświny, którzy przybyli wraz ze swoimi opiekunami, a nawet rodzicami. Nasi uczniowie wzięli udział w dwóch kategoriach wiekowych: Klasy I - III -13 osób; Klasy IV - VI -11 osób. Dzieci pięknie recytowały wybrany przez siebie wiersz wspomagając się rekwizytami, stosowną mimiką, odpowiednią modulacją głosu, a czasami nawet uzasadnionym strojem. Poziom, jaki zaprezentowały dzieci był bardzo wysoki, dlatego też komisja konkursowa miała bardzo trudny orzech do zgryzienia. Do następnego etapu mogły przejść TYLKO po dwie osoby z każdej kategorii wiekowej. Ocenie podlegały: interpretacja, estetyka mówienia, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny. Do drugiego etapu, który odbędzie się 8 kwietnia 2017r. o godz.10.00 w sali konferencyjnej w Porcie Ekomarina w Giżycku przeszła uczennica klasy III Roksana Wysocka. Gratulujemy!!! I trzymamy kciuki!!!
Agnieszka Zawadzka Izabela Puka
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od obejrzenia filmu edukacyjnego „Witaminki”. Dzięki niemu wszyscy dowiedzieliśmy się, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywają witaminy, oraz jak i co jeść , aby być zdrowym.
Następnie odbyły się zajęcia kulinarne pod hasłem „Robimy zdrowe kanapki”. Świeże warzywa: sałata, rzodkiewki, ogórki, do tego chleb tostowy , masło, wędliny, koperek, szczypiorek oraz smaczny i zdrowy napój Kubuś czekały na małych kucharzy. Zanim dzieci usiadły do pracy pamiętały o umyciu rąk i przygotowaniu miejsca pracy.Pomysłów było wiele. Dzieci samodzielnie smarowały, kroiły, układały produkty tworząc na kanapkach różnorodne kompozycje. Przygotowane kanapki ułożone na talerzykach w kolorze wiosennym wyglądały naprawdę apetycznie. Na twarzach dzieci było widać zadowolenie.Kolorowe, bogate w witaminy kanapki znikały z talerzyków. Wykonanie kanapek okazało się niebywale ciekawą i radosną, a co najważniejsze- bardzo smaczną zabawą. Wszystkie dzieci, nawet największe „ niejadki” zajadały wiosenne kanapki z ogromnym apetytem. Pamiętajmy ,że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie Bardzo dziękuję rodzicom : p. Marcie i p. Agacie za pomoc w zajęciach.Grażyna Karandziej
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS POETYCKI „Napisz wiersz dla Mamy”
Szkoła Podstawowa w Staświnach serdecznie zaprasza do udziału w konkursie poetyckim.
Cele konkursu:
-budzenie wrażliwości poetyckiej uczniów,
-doskonalenie umiejętności językowych,
-rozwijanie uzdolnień literackich dzieci,
-poszukiwanie nowych talentów,
-wzmacnianie postaw prorodzinnych.
Tematyka konkursu:
Tematem konkursu jest próba poetyckiego wyrażenia uczuć w postaci wiersza adresowanego do Mamy.
Adresaci konkursu:
Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych.
Wyróżnione będą dwie kategorie wiekowe:
1.Uczniowie klas I-III
2.Uczniowie klas IV-VI
Warunki uczestnictwa w konkursie:
1.Uczestnik konkursu powinien złożyć jeden wiersz, samodzielnie napisany. Utwory zostaną zweryfikowane poprzez system „Antyplagiat”.
2.Praca powinna zawierać minimum 8 a maksimum 12 wersów tekstu w formie wiersza, wydrukowana w formacie A4.
3.Do wydruku należy dołączyć następujące informacje: tytuł, imię i nazwisko autora, wiek , nazwisko opiekuna, nazwę szkoły.
4.Prace należy przesłać do 9 maja 2017 r. do sekretariatu S. P. w Staświnach.
5.Prace konkursowe oceni jury powołane przez organizatora. Najlepsi otrzymają nagrody.
Kryteria oceny pracy:
Prace będą oceniane pod względem:
- zgodności z tematem,
- doboru środków artystycznego wyrazu,
- oryginalności ujęcia tematu,
- wartości literackiej.
Pierwszy Dzień Wiosny
Pierwszy Dzień Wiosny, zwany również dniem wagarowicza … W przypadku naszej szkoły mogliśmy liczyć na 100% frekwencję uczniów klas IV-VI, gdyż ten dzień był tak atrakcyjny, że wielką szkodą byłoby opuszczenie go. Przywitanie wiosny zaczęliśmy wystawieniem dwóch przedstawień: „Sekretne życie bocianów” oraz tańcem o tematyce ekologicznej „Cztery żywioły”. Następnie przeprowadzony został teleturniej „1 z 10” pod hasłem „Makulatura to nie bzdura”. Uczniowie mogli się wykazać wiedzą o segregacji odpadów, recyklingu, a także wielu innych kategorii, które dostarczyły wszystkim wiele śmiechu. Finalistką została Alicja Niedźwiecka z klasy V, która wykazała się ogromną wiedzą i pokonała swoich rywali. Aby wzmocnić swój organizm i nabrać dużo siły, kolejnym punktem dnia był konkurs międzyklasowy „Wiem, że dobrze jem”. Zadaniem było tutaj skomponowanie dania głównego i deseru. Kreatywność dzieci przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, więc komisja miała twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie zwyciężyła klasa V, która przygotowała sałatkę, koktajle owocowe, naleśniki z owocami. Na koniec naszych wiosennych zmagań uczniowie wyszli obudzić wiosnę, przy pomocy trąbek i radosnych okrzyków, co wywoływało uśmiech na twarzach mijających nas osób.
Jak zwykle ten dzień był bardzo fascynujący, cieszymy się, że uczniowie z taką chęcią uczestniczą w tego typu przedsięwzięciach.
Izabela Puka Emilia Pływacz Łukasz Witkowski
Młodzi ornitolodzy
Kolejny raz nasi uczniowie otrzymali wyróżnienia! W dniu 20 marca 2017 r. komisja konkursowa rozstrzygnęła konkursu fotograficzny dla szkół pod hasłem „W powietrzu, w wodzie i na lądzie –ptaki Regionu WJM”. Organizatorem konkursu było Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Giżycku działające przy Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich wraz z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie. Konkurs był skierowany do fotografów amatorów uczniów szkół wszystkich szczebli w regionu 12 gmin zrzeszonych w Mazurskim Związku Międzygminnym – Gospodarka Odpadami zorganizowany z okazji II Mazurskiej Konferencji Ornitologicznej. Głównym celem konkursu jest promowanie życia w zgodzie z przyrodą i ochroną środowiska. Tematyka konkursu dotyczyła ptaków żyjących w Regionie Wielkich Jezior Mazurskich. Zdjęcia mogły przedstawiać: ptaki z różnych środowisk, lecz być wykonane w Regionie WJM od maja 2016 do 10 marca 2017 r. Po rejestracji wszystkich uczestników konkursu oraz ich prac odnotowano 22 uczestników, którzy przedstawili do oceny łącznie 43 zdjęcia. Oficjalne podsumowanie konkursu odbędzie się 1 kwietnia 2017 r. (sobota) po godz. 1200 w siedzibie ZUOK Spytkowo Sp. z o.o. podczas II Mazurskiej Konferencji Ornitologicznej. Nasi uczniowie otrzymali dwa wyróżnienia:
Milena Franke z klasy III - „Śniadanie sikorki”
Simone Perchinenna z klasy II - „Mam obiad”
GRATULUJEMY!!!
Agnieszka Zawadzka Bożena Baranowska
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie