Od 26.10 do 8.11.2020r klasy 4-8 przechodzą na zdalne nauczanie. Od poniedziałku lekcje online według planu, który dostali uczniowie. Obowiązują wszystkich zasady pracy zdalnej. Klasy 0-3 pracują w szkole. Poranne autobusy zostają bez zmian.
REGULAMIN PRACY ZDALNEJ
Załącznik nr 1 do zarządzenia dyrektora nr 12 /2020 z dnia 28 września 2020r.
w sprawie wprowadzenia regulaminu zdalnego nauczania w Szkole Podstawowej im. św. Franciszka z Asyżu w Staświnach
REGULAMIN ZDALNEGO NAUCZANIA
W SZKOLE PODSTAWOWEJ im. św. Franciszka z Asyżu w Staświnach
I. Postanowienia ogólne:
1. Obowiązkowe zajęcia dydaktyczno-wychowawcze dla uczniów/grupy uczniów realizowane są w formie kształcenia na odległość od poniedziałku do piątku wg obowiązującego planu zajęć dla każdego oddziału umieszczonego w dzienniku elektronicznym szkoły.
2. Kształcenie na odległość odbywa się za pośrednictwem informacji wysyłanych przez panel wiadomości w e-dzienniku, zakładkę DZIENNIK – zadania domowe, oraz inne wskazane przez nauczyciela, po uzgodnieniu z Dyrektorem Szkoły, nieodpłatne komunikatory i platformy edukacyjne.
3. Rekomendowane źródła i materiały niezbędne do realizacji zajęć z których nauczyciele, uczniowie i rodzice mogą korzystać, znajdują się w następujących lokalizacjach:
Zintegrowana Platforma Edukacyjna - Epodreczniki.pl; Portal wiedzy dla nauczycieli; Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej; Podręczniki cyfrowe; Portal lektury.gov.pl.
4.Nauczyciele mogą także korzystać z innych materiałów przygotowanych przez siebie lub udostępnionych przez niego z pełnym zachowaniem praw autorskich.
5.Zadania do samodzielnej pracy dla uczniów nie mogą zagrażać w żaden sposób ich bezpieczeństwu, organizacja nauczania zdalnego nie powinna naruszać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
6,Zadania z wychowania fizycznego winny obejmować wyłącznie najprostsze formy ruchu możliwe do bezpiecznego wykonania bez asekuracji i specjalistycznego doradztwa.
II. Kontrola uczestnictwa ucznia w zajęciach
1.Każdy nauczyciel ma obowiązek kontrolowania, czy uczeń lub jego rodzic odczytuje wiadomości z wysłanymi zadaniami do pracy zdalnej.
2.Jeśli w ciągu tygodnia uczeń lub rodzic nie odczyta wiadomości, nauczyciel prowadzący zajęcia jest obowiązany do poinformowania o tym fakcie wychowawcę klasy.
3.Wychowawca podejmuje próbę kontaktu z rodzicami ucznia, co odnotowuje w e – dzienniku .
4.Po nieudanej próbie kontaktu z rodzicami wychowawca klasy informuje pedagoga o braku realizacji materiału nauczania przez ucznia.
5.W przypadku, kiedy choroba ucznia uniemożliwia mu naukę, rodzice informują o tym fakcie wychowawcę klasy, a ten nauczycieli. Po skończonej chorobie uczeń uczestniczy w zajęciach i w miarę możliwości realizuje zaległy materiał.
III. Zadania wychowawcy klasy
1. W ramach zajęć z wychowawcą zapoznaje się z problemami uczniów, wspiera ich, pomaga w rozwiązywaniu problemów, otacza wychowanków opieką i zainteresowaniem, motywuje do pracy, w razie potrzeby kieruje uczniów na konsultacje z pedagogiem i psychologiem szkolnym, a także informuje o nieprawidłowościach w zakresie bezpieczeństwa psychofizycznego uczniów Dyrektora Szkoły.
2. Monitoruje na bieżąco sytuację dydaktyczną wychowanków i w razie potrzeby udziela im pomocy.
3. Rozpoznaje potrzeby wychowanków związane z kształceniem na odległość (dostęp do komputera, dostęp do Internetu).
4. Reaguje na bieżące potrzeby i problemy związane z kształceniem zdalnym, które zgłaszają wychowankowie lub rodzice/opiekunowie.
5. Wskazuje sposób kontaktu ze swoimi wychowankami i warunki w jakich uczniowie i rodzice mogą korzystać ze zdalnych konsultacji z wychowawcą klasy.
6. Koordynuje wraz z pedagogiem udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, których rodzice wyrazili na to zgodę.
7. W okresie pracy stacjonarnej łączy się z wychowankami co najmniej raz na dwa tygodnie za pośrednictwem platformy przez niego ustalonej w celu sprawdzenia / utrzymania gotowości do pracy zdalnej.
IV. Zadania nauczycieli
1. Podstawowy kontakt Nauczyciel – Uczeń – Rodzic odbywa się poprzez e-dziennik, w którym pojawiają się bieżące komunikaty oraz wszelkie zmiany ustalonych form pracy zdalnej.
2. Nauczyciel udostępnia materiały w dni robocze od poniedziałku do piątku, nie później niż do godz. 14.00.
3. Nauczyciel sprawdza obecność ucznia na podstawie potwierdzenia odebrania wiadomości/wykonania wskazanego zadania lub obecności podczas lekcji on-line. Pobieranie materiałów i odesłanie wykonanych zadań oraz praca i odpowiedzi ustne podczas lekcji on-line są podstawą do klasyfikowania i wystawienia ocen cząstkowych. Nieodebranie przez ucznia wiadomości od nauczyciela w dniu prowadzenia zajęć do godz. 15.30 oznacza nieobecność ucznia na zajęciach co nauczyciel odnotowuje w e-dzienniku, z wyjątkiem sytuacji usprawiedliwionych przez rodziców.
4. Lekcje on-line z wykorzystaniem , np.ZOOM odbywają się w terminie ustalonym co najmniej dzień wcześniej poprzez umieszczenie adnotacji w kalendarzu oddziału (e-dziennik). Termin lekcji powinien być zgodny z obowiązującym planem lekcji. Adnotacja powinna zawierać godzinę spotkania oraz link do spotkania on-line. Dyrektor Szkoły zastrzega sobie prawo do dołączenia do lekcji on-line.
5.Jeżeli uczeń nie może uczestniczyć w lekcji z usprawiedliwionej przyczyny , nauczyciel ma obowiązek przesłania uczniowi materiałów do pracy.
6. Nauczyciel planując zadania dla uczniów powinien uwzględnić możliwości psychofizyczne uczniów do podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia, łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia, a także ograniczenia wynikające ze specyfiki poszczególnych zajęć oraz sytuację rodzinną ucznia.
7. W doborze metod i form nauczyciel zobowiązany jest uwzględnić fakt, że uczeń pracuje samodzielnie lub wymaga nadzoru rodziców/opiekunów.
8. Ocenianie pracy i aktywności uczniów odbywa się na zasadach określonych w Statucie Szkoły.
9. Praca domowa nie powinna być zadana „z dnia na dzień” i nie wcześniej niż przed terminem następnych zajęć. Powinien być określony termin oraz forma przekazu pracy do sprawdzenia. Odesłanie pracy domowej przez ucznia w określonym terminie jest obowiązkowe. Nauczyciel jest zobowiązany do ustalenia przyczyny nieodesłania pracy przez ucznia, każdy przypadek należy traktować indywidualnie.
V. Zadania pedagoga i psychologa szkolnego
1. Udzielają pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów i rodziców zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem ( o formach i godzinach kontaktu informują zainteresowanych za pośrednictwem e-dziennika).
2. Na stronie internetowej Szkoły/ poprzez e-dziennik zamieszczają na bieżąco porady dla uczniów i rodziców.
3. Świadczą pomoc psychologiczno-pedagogiczną w trakcie trwania sytuacji kryzysowych.
4. Wspomagają nauczycieli w diagnozowaniu możliwości psychofizycznych uczniów w kontekście nauczania zdalnego.
VI. Obowiązki uczniów
1. Samodzielnie (np. przez e-dziennik) lub z pomocą rodziców nawiązują kontakt z wychowawcą
i nauczycielami.
2. Podstawowy kontakt Nauczyciel – Uczeń – Rodzic odbywa się poprzez e-dziennik w którym pojawiają się bieżące komunikaty i informacje.
3. Uczniowie w zależności od wieku i stopnia samodzielności w korzystaniu z narzędzi do kontaktu zdalnego – organizują naukę własną w domu.
4. Wszelkie problemy sprzętowe i komunikacyjne uczeń winien zgłaszać nauczycielowi prowadzącemu lub wychowawcy poprzez panel wiadomości w e-dzienniku.
5. Uczeń zobowiązany jest do codziennego odbierania informacji przekazywanych przez e-dziennik. Nieodebranie przez ucznia materiałów od nauczyciela w dniu prowadzenia zajęć do godziny 15.30 oznacza nieobecność ucznia na zajęciach, co zostaje odnotowane przez nauczyciela w e-dzienniku, z wyjątkiem sytuacji usprawiedliwionych przez rodziców.
6. Wszelkie wątpliwości co do formy, trybu czy treści nauczania uczniowie na bieżąco zgłaszają nauczycielom lub wychowawcy (samodzielnie lub prosząc o pośrednictwo rodziców).
7. Uczeń stara się pracować na udostępnionych materiałach zgodnie, z tygodniowym planem zajęć, najlepiej w czasie rzeczywistym ( czyli w tym czasie, w którym ma lekcje w planie), a jeżeli nie ma takiej możliwości, to w dowolnym dla siebie czasie.
8. Uczeń ma obowiązek systematycznej pracy w ramach zdalnego nauczania, jednakże czasu spędzonego przy komputerze nie należy niepotrzebnie przedłużać. Przerwy, nawet krótkie są obowiązkowe.
9. Odesłanie wykonanego zadania przez ucznia w określonym terminie jest obowiązkowe.
10. Lekcje on-line odbywają się po wcześniejszym poinformowaniu ucznia przez nauczyciela o terminie i godzinie lekcji (kalendarz oddziału).
11. Uczeń loguje się na lekcji on-line swoim imieniem i nazwiskiem. Niedopuszczalne jest przekazywanie przez ucznia dostępu do lekcji osobom postronnym.
12. Jeżeli uczeń nie może, z niezależnych od siebie przyczyn, uczestniczyć w lekcji on-line, ma obowiązek poinformować nauczyciela o tym fakcie. W takim przypadku otrzymuje od nauczyciela materiały do pracy.
13. Uczniowie zobowiązani są do przestrzegania zasad bezpieczeństwa w pracy z komputerem i w sieci.
14.Uczniowie pamiętają o etykiecie językowej i kulturze w komunikacji z nauczycielami (zwroty grzecznościowe mile widziane!).
15.Uczestniczenie ucznia w obowiązkowych zajęciach w formie kształcenia na odległość stanowi realizację jego obowiązku szkolnego.
VII. Obowiązki rodziców/opiekunów prawnych
1. Zapoznają się z Regulaminem zdalnego nauczania uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Franciszka z Asyżu w Staświnach
2. Zachęcają, wspierają dzieci do samodzielnej pracy i monitorują ich zaangażowanie.
3. Pozostają w kontakcie z wychowawcą i nauczycielami: udostępniają swój numer telefonu, korzystają regularnie z dziennika elektronicznego, odczytują wiadomości wysyłane przez e-dziennik, zapoznają się na bieżąco z informacjami umieszczonymi na stronie internetowej lub portalu społecznościowym szkoły.
4. Zgłaszają wychowawcy, nauczycielowi lub dyrektorowi szkoły uwagi dotyczące organizacji i realizacji zajęć edukacyjnych prowadzonych w formie zdalnej.