• ERASMUS +

• PARTNERSKIE SPOTKANIE W STAMBULE –PROJEKT ERASMUS +

W dniach 4-8 lutego w tureckim Stambule odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie koordynatorów i nauczycieli ze szkół uczestniczących w projekcie „Smart school smart generation”,  w którym uczestniczyło dwoje  nauczycieli – pani  Beata Pokrzywińska-Osior, pan Łukasz Witkowski oraz dyrektor szkoły – pani Emilia Pływacz. Projekt ten realizowany jest przez naszą szkołę w ramach programu Erasmus+ i finansowany przez UE.

Celem wizyty było lepsze poznanie partnerów, dokładne omówienie działań projektowych, prezentacja zadań, opracowanie szczegółów oraz zasad współpracy. Nasze spotkania odbywały się na terenie szkoły Suat Terimer Anadolu Lisesi: İSTANBUL. Mieliśmy możliwość oglądania szkoły, klas a także przed nami zaprezentowali się tureccy uczniowie, którzy przygotowali prezentację multimedialną o szkole oraz gazetki ze zwrotami powitania w każdym z języków krajów partnerskich. Udaliśmy się również do wybranych klas, gdzie zostaliśmy postawieni w ogniu uczniowskich pytań zadawanych oczywiście po angielsku. Zaskoczono nas otwartością i radością, jaką sprawia używanie języka obcego. W trakcie naszego pobytu mieliśmy również możliwość zwiedzania najważniejszych zabytków tego pięknego miasta. Kiedyś Bizancjum, potem Konstantynopol, następnie Stambuł, stolica Imperium Osmańskiego, choć nie jest już nią od 1923 roku, nadal zdaje się być najważniejszym i najwspanialszym miastem współczesnego państwa tureckiego. To miejsce, do którego jedzie się nie tylko po to, aby zobaczyć majestatyczne zabytki wielopłaszczyznowej przeszłości, ale także po to, by wsłuchać się w rytm miasta – modlitwy muezzina, szum Bosforu, śpiew mew, ryk silników wszelkiej maści  statków przemierzających cieśninę czy odgłosy ruchu miejskiego na zatłoczonych arteriach metropolii.